Sondazh: Çfarë ju pengon për t'u ushqyer shëndetshëm?
  • Çmimet e larta 50%
  • Mungesa e kohës 33%
  • Mungesë motivimi 0%
  • Lodhja fizike 17%

SHBA dhe Britania raketa kundër rebelëve houthi, sulmoi cisternën amerikane

Nga A2 CNN
25 Shkurt 2024, 09:08 | Bota

SHBA dhe Britania raketa kundër rebelëve houthi, sulmoi cisternën

Avionë amerikanë dhe të Mbretërisë së Bashkuar kanë ndërmarrë të tjera sulme kundër dhjetëra objektivave Houthi në Jemen.

Në fokus të bombardimeve ishin të paktën 18 objektiva të përhapur në zona të ndryshme. Ky ishte operacioni i katërt i përbashkët i SHBA-së dhe Britanisë së Madhe kundër rebelëve shiitë pro-iranianë që nga 12 janari.

Më herët rebelët houthi deklaruan se kishin vënë në shënjestër një anije amerikane naftëmbajtëse në Gjirin e Adenit.

Komanda Qendrore e Shteteve të Bashkuara reagoi menjëherë për këtë ngjarje, duke bërë më dije se destrojeri “USS Mason” rrëzoi një raketë balistike të lëshuar nga Gjiri i Adenit, e cila kishte si objektiv çisternën e naftës, pa dhënë detaje nëse anija ishte goditur apo jo.

 

A2 CNN Livestream

Dita jonë