Sondazh: A mendoni se figura e Ismail Qemalit njihet sa duhet?
  • Po 17%
  • Jo 78%
  • Nuk e di 6%

Gjendet e pajetë pranë spitalit Al-Shifa një nga pengjet e Hamasit

Nga A2 CNN
16 Nëntor 2023, 22:50 | Bota

Gjendet e pajetë pranë spitalit Al-Shifa një nga pengjet e

Ushtria izraelite pretendon të ketë gjetur pranë spitalit Al-Shifa trupin e Yehudit Weiss, e cila u rrëmbye nga kibuci i Be'erit më 7 tetor.

Trupi u gjet nga ajo që ushtria e quajti "strukturë" pranë objektit mjekësor.

Në deklaratë, nuk jepeshin detaje për mënyrën sesi Weiss ka ndërruar jetë dhe nuk është e qartë se në çfarë gjendje ishte struktura kur ushtarët gjetën trupin. Nuk janë dhënë po ashtu detaje se kur besohet që të ketë vdekur gruaja.

Forumi i familjeve të pengjeve dhe personave të zhdukur tha se Weiss ishte një gjyshe 65-vjeçare. Burri i saj, Shmuel, u vra në sulmin e Hamasit më 7 tetor.

Weiss është kthyer në territorin izraelit, shtoi ushtria, dhe familja është në dijeni. Një zëdhënës i ushtrisë izraelite tha se Weiss u vra nga Hamasi, pa dhënë detaje mbi shkakun e vdekjes.

Debat - nga Alba Alishani