Sondazh: Sa e rrezikon Shqipërinë përshkallëzimi i konfliktit Iran - Izrael?
  • Shumë 22%
  • Pak 78%
  • Aspak 0%

ISIS merr përsipër sulmin në Moskë

Nga A2 CNN
23 Mars 2024, 09:51 | Bota

ISIS merr përsipër sulmin në Moskë

ISIS ka marrë përgjegjësinë për një sulm në një kompleks të sallës popullore të koncerteve pranë Moskës të premten, pasi sulmuesit sulmuan vendin me armë dhe pajisje ndezëse, duke vrarë të paktën 93 njerëz dhe duke plagosur 140.

Grupi terrorist mori përgjegjësinë për sulmin në një deklaratë të shkurtër të publikuar nga agjencia e lajmeve Amaq e lidhur me ISIS-in të premten në Telegram. Ai nuk ofroi prova për të mbështetur pretendimin. Pamjet video nga bashkia e qytetit Crocus tregojnë kompleksin e gjerë, i cili është shtëpia e sallës së muzikës dhe një qendre tregtare, në zjarr me tymin që del në ajër.

RIA Novosti shtetërore raportoi se personat e armatosur "hapën zjarr me armë automatike" dhe "hodhën një granatë ose një bombë ndezëse, e cila filloi një zjarr". Ata më pas “dyshohet se u larguan me një makinë Renault të bardhë”, tha agjencia e lajmeve. Media shtetërore Russia 24 raportoi se çatia e lokalit është shembur pjesërisht.

Zjarri ishte vënë kryesisht nën kontroll më shumë se gjashtë orë më vonë. Sulmi i së premtes erdhi më pak se një javë pasi Presidenti Vladimir Putin fitoi zgjedhjet e menaxhuara nga skena me një shumicë dërrmuese për të siguruar një mandat tjetër në detyrë, duke shtrënguar kontrollin e tij në vend.

Me vëmendjen e përqendruar në luftën e vendit me Ukrainën fqinje, Putini kishte trumbetuar një mesazh të sigurisë kombëtare përpara se rusët të shkonin në zgjedhje.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli