Sondazh: Sipas jush, brezi më i lumtur është:
  • X (1960-1980) 33%
  • Millenials (1981-1996) 56%
  • Z (1997-2011) 11%
  • Alpha (2012-2025) 0%

Kërcënon diktatori koreano-verior, dalin pamjet e testimeve të raketave balistike (VIDEO)

Nga A2 CNN
19 Mars 2024, 14:53 | Bota

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, ka mbikëqyrur stërvitjen ushtarake, të cilat përfshijnë lëshimin e raketahedhësve “të rinj dhe super të mëdhenj”. Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut kanë përfunduar një prej stërvitjeve më të mëdha të përbashkëta ushtarake javën e kaluar, stërvitje që nxitën zemërim në Veri, çka çoi në testimet e fundit ushtarake.

Ushtria e Seulit tha të hënën se kishte detektuar lëshimin e një “rakete balistike me rreze të mesme veprimi” nga Veriu, ndërsa sekretari amerikan në Shtetit, Antony Blinken, ishte për vizitë në kryeqytetin koreanojugor për bisedime.

Raketahedhësi super i madh, i referuar me emrin KN-25 nga ushtria e Seulit dhe Uashingtonit, është një raketë balistike me rreze të shkurtër veprimi. Pheniani gjatë këtij muaji ka paralajmëruar Seulin dhe Uashingtonin se do të paguanin “çmim të lartë” për stërvitjet e tyre ushtarake dhe më pas u njoftua se Kim kishte deklaruar se një njësi artilerie e shtetit të tij ishte e aftë të godiste kryeqytetin e Koresë së Jugut.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani