Sondazh: A kujdeseni për datat e skadencës së produkteve ushqimore?
  • Gjithmonë 69%
  • Rrallë 19%
  • Asnjëherë 13%

Makina përplas bujqit në protestë, humb jetën një grua

Nga A2 CNN
23 Janar 2024, 11:25 | Bota

Makina përplas bujqit në protestë, humb jetën një grua

Një grua humbi jetën në Pamiers të Francës pasi një makinë hyri me shpejtësi mes një grupi fermerësh që protestonin për të drejtat e tyre.

Si pasojë e përplasjes mbetën të plagosur rëndë dhe vajza dhe bashkëshorti i viktimës, teksa 3 personat që udhëtonin në makinë u arrestuan.

Fermerët në Francë prej disa ditësh kanë dalë në protestë për të kërkuar më shumë mbështetje dhe subvencione nga shtetit.

Protesta të ngjashme janë duke u mbajtur në disa zona të Francës, teksa fermerët paralajmërojnë se qëndresa e tyre do të përshkallëzohet deri në plotësimin e kërkesave.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani