Sondazh: Cilin stil pëlqeni më shumë për dekorimet e fundvitit?
  • Tradicional 50%
  • Modern 19%
  • Pak nga të dyja 31%

Marrëveshja sekrete prej 40 milionë dollarësh që lidh Abramovich me Putin, BBC zbulon dokumentet

Nga A2 CNN
14 Nëntor 2023, 18:28 | Bota

Marrëveshja sekrete prej 40 milionë dollarësh që lidh

Dokumentet e zbuluara nxjerrin në pah lidhjen e oligarkut Roman Abramovich me dy burra të quajtur "portofol" të presidentit Vladimir Putin. Ish-pronari i Klubit të Futbollit Chelsea është sanksionuar nga Britania e Madhe dhe BE, por më parë ka mohuar çdo marrëdhënie financiare me liderin rus. Dokumentet e zbuluara nga Qipro tregojnë prova të reja që e lidhin atë me një marrëveshje sekrete prej 40 milionë dollarësh në 2010. BBC raporton se zoti Abramovich nuk i është përgjigjur kërkesave për koment.

Marrëveshja sekrete transferoi aksionet e një kompanie reklamuese ruse shumë fitimprurëse, “Video International” për më pak se sa vlejnë nga kompanitë në pronësi të lidhur me zotin Abramovich, te dy anëtarë të rrethit të brendshëm të Putinit. Ata nga ana e tyre morën miliona dollarë dividentë.

Marrëveshja sekrete prej 40 milionë dollarësh që lidh
Roman Abramovich

Investigimi global u krye nga BBC Neësnight, BBC Verify dhe Panorama në bashkëpunim me Byronë e Gazetarisë Investigative për të nxjerrë në pah zbulimet si pjesë e “Cyprus Confidential” dhe u udhëhoq nga reporterë në Konsorciumin Ndërkombëtar të Gazetarëve Investigativë dhe Paper Trail Media.

Të dhënat konfidenciale zbulojnë se një nga njerëzit e përfshirë në marrëveshjen sekrete ishte Sergei Roldugin, një mik i ngushtë i presidentit rus. Ai është drejtori artistik i Shtëpisë së Muzikës në Shën Petersburg. Roldugin e ka njohur Vladimir Putinin që kur ishin të rinj në Shën Petersburg dhe raportohet se e ka njohur me Lyudmila Shkrebneva, me të cilën presidenti i ardhshëm u martua në 1983 (ata tani janë të divorcuar). Z. Roldugin është kumbari i vajzës së tyre të parë, Maria.

Bashkëpunëtor i dytë i ngushtë i presidentit Putin  është Alexander Plekhov, një biokimist i kthyer në biznesmen, gjithashtu nga Shën Petersburg.

Marrëveshja sekrete prej 40 milionë dollarësh që lidh
Sergei Roldugin, violonçelist dhe mik i ngushtë i Vladimir Putinit

Z. Roldugin dhe z. Plekhov janë akuzuar të dy se janë "portofol" për Presidentin Putin, duke mbajtur fshehurazi para dhe asete në emër të tij.

Z. Plekhov është sanksionuar nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar dhe z. Roldugin është sanksionuar gjithashtu nga Mbretëria e Bashkuar, BE dhe SHBA, të cilat e përshkruan atë si një "ruajtës të pasurisë në det të hapur të Presidentit Putin".

Marrëveshja sekrete prej 40 milionë dollarësh që lidh
Alexander Plekhov është sanksionuar nga Mbretëria e Bashkuar

Hetimi Konfidencial i Qipros bazohet në 3.6 milionë të dhëna konfidenciale të korporatave nga kompanitë që ofrojnë shërbime në det të hapur në Qipro dhe është fokusuar në marrëdhëniet e saj të ngushta financiare me Rusinë dhe oligarkët e sanksionuar, shumë prej të cilëve kanë përdorur ishullin për të menaxhuar pronat e tyre sekrete në det të hapur.

MeritServus punoi gjithashtu me kompanitë e z. Abramovich në Qipro. Pasuria e oligarkut arrin në më shumë se 9 miliardë dollarë dhe ai ka bërë investime të shumta publike në sport, art dhe prona me vlerë të lartë. Ai u bë një nga oligarkët rusë më të njohur dhe me ndikim në Mbretërinë e Bashkuar pasi bleu Chelsea FC në Londër në 2003.

Marrëveshja sekrete prej 40 milionë dollarësh që lidh
Kompania qipriote MeritServus u sanksionua në fillim të këtij viti për marrëdhëniet me një klient rus

Ai e ka minimizuar marrëdhënien e tij me presidentin Putin dhe ka sfiduar sugjerimet për një marrëdhënie të ngushtë financiare ose se ai ka vepruar në emër të liderit rus.

Marrëveshja sekrete prej 40 milionë dollarësh që lidh

Në vitin 2021 ai paditi gazetaren Catherine Belton për një pasazh në librin e saj, Populli i Putinit, duke iu referuar provave që pretendonin se ai kishte blerë Chelsea FC në 2003 me urdhër të Presidentit Putin. Çështja u zgjidh jashtë gjykatës me një marrëveshje. Mbretëria e Bashkuar dhe BE vendosën Abramovich nën sanksione në mars 2022 pas pushtimit rus të Ukrainës.

Debat - nga Alba Alishani