Sondazh: Çfarë ju pengon për t'u ushqyer shëndetshëm?
  • Çmimet e larta 50%
  • Mungesa e kohës 33%
  • Mungesë motivimi 0%
  • Lodhja fizike 17%

Nikki Haley tërhiqet zyrtarisht nga gara mes republikanëve

Nga A2 CNN
6 Mars 2024, 17:11 | Bota

Nikki Haley është tërhequr nga gara për kandidatin republikan për President të Shteteve të Bashkuara në zgjedhjet që do të mbahen në nëntor.

Njoftimin, Haley e bëri pas rezultateve të dobëta në atë që quhet “Super e Marta”.

“Po tërhiqem, por nuk pendohem për vendimin,” ishte mesazhi që guvernatorja e Karolinës së Jugut përcolli gjatë fjalimit të saj.

“Një vit më parë, e nisa fushatën për presidencën, duke u nisur nga dashuria që kam për këtë vend,” theksoi ajo duke falënderuar të gjithë. “Megjithatë, ka ardhur koha që ta mbyll këtu fushatën.”

Ndryshe nga ç’pritej, ish-ambasadorja e SHBA-së në OKB, nuk doli hapur në krah të Donald Trump-it.  Haley ishte rivalja e vetme e ish-presidentit Donald Trump në fushatën paraprake presidenciale republikane.

Përballja e nëntorit mes Joe Biden dhe Donald Trump është e pashmangshme dhe këtë e treguan dhe rezultatet e votimeve në primaret që u zhvilluan në 15 shtete dhe një territor, në atë që njihet me emrin e “Super të Martës”.

A2 CNN Livestream

Dita jonë