Sondazh: A ju shqetëson lënia në harresë e Bibliotekës Kombëtare?
  • Po 71%
  • Jo 24%
  • Nuk më intereson 6%

Përfshihet nga flakët ndërtesa në Kinë, 39 viktima

Nga A2 CNN
25 Janar 2024, 08:11 | Bota

Përfshihet nga flakët ndërtesa në Kinë, 39 viktima

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në provincën Jiangxi të Kinës, ku si pasojë e rënies së zjarrit në një banesë, kanë humbur jetën 39 persona.

Sipas Reuters, flakët ranë në një ndërtesë, pikërisht në një zyrë të përdorimit të internetit dhe zyra trajnimi në katet e sipërme, ndërsa zjarri nisi që nga bodrumi.

Presidenti kinez Xi Jinping i bëri thirrje qeverisë dhe Partisë Komuniste që “të frenojnë me vendosmëri aksidentet dhe të garantojnë sigurinë e jetës dhe pronës së njerëzve dhe stabilitetin e përgjithshëm shoqëror”.

Kujtojmë se gjatë fundjavës, 13 fëmijë humbën jetën nga shpërthimi i zjarrit në një konvikt shkolle në provincën qendrore Henan.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu