Republikania Michelle O'Neill bën historinë, zgjidhet ministrja e parë e Irlandës së Veriut

Nga A2 CNN
3 Shkurt 2024, 16:26 | Bota

Republikania Michelle O'Neill bën historinë, zgjidhet ministrja e

Qeveria e deleguar e Irlandës së Veriut është mbledhur sërish ditën e sotme dhe ka emëruar Michelle O'Neill si ministre të parë. Ky është një moment historik për partinë Sinn Féin dhe nacionalizmin irlandez.

Asambleja e Stormontit emëroi republikanin e Qarkut Tyrone si ministrin e parë nacionaliste të rajonit, duke i dhënë fund një shekulli me ministra të parë sindikalistë.

Në fokus të fjalimit të saj O'Neill shmangu triumfalizmin dhe nuk përmendi qartë unitetin irlandez.  

“Ngado që të vijmë, çfarëdo qofshin aspiratat tona, ne mund dhe duhet ta ndërtojmë të ardhmen tonë së bashku”, tha ajo.

O'Neill do të drejtojë ekzekutivin së bashku me Emma Little-Pengelly, një Unioniste Demokratike e cila u emërua zëvendësministre e parë, një post me fuqi të barabartë, por me më pak prestigj.

Qeveria e transferuar u mblodh pasi Partia Unioniste Demokratike (DUP) u largua nga Stormont më 3 shkurt 2022 në shenjë proteste kundër marrëveshjeve tregtare pas Brexit, që sipas saj, minonin vendin e rajonit në Mbretërinë e Bashkuar.  

Partia ra dakord t'i jepte fund bojkotit këtë javë pasi udhëheqësi i saj, Sir Jeffrey Donaldson, bëri lëshime nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar duke zbutuar kështu të ashtuquajturin kufirin e Detit Irlandez.

Ministri i parë është lideri i partisë politikë në pushtet në disa rajone apo vende. Ai zgjidhet nga Parlamenti ose Asambleja, dhe është zakonisht lideri i partisë me numrin më të madh të anëtarëve.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli