SHBA hakmerret për sulmin me dron në Jordani, godet 85 objektiva në Irak dhe Siri

Nga A2 CNN
3 Shkurt 2024, 11:14 | Bota

SHBA hakmerret për sulmin me dron në Jordani, godet 85 objektiva

Ushtria amerikane filloi një sulm ajror në dhjetëra vende në Irak dhe Siri të përdorura nga milicitë e mbështetur nga Irani dhe Garda Revolucionare iraniane të premten, si hakmarrje për sulmin me dron që vrau tre trupa amerikane në Jordani fundjavën e kaluar.

Breshëria masive e sulmeve goditi më shumë se 85 objektiva në shtatë lokacione, duke përfshirë shtabin e komandës dhe kontrollit, qendrat e inteligjencës, raketat, vendet e ruajtjes së dronëve dhe municioneve dhe objekte të tjera që ishin të lidhura me milicitë ose Forcën Quds të IRGC-së, ekspeditën e Gardës, njësi që merret me marrëdhëniet e Teheranit dhe armatosjen e milicive rajonale.

Zyrtarët amerikanë deklaruan se ky është hapi i parë i kundërpërgjigjes ndaj sulmit me dron që vrau në fundjavë tre ushtarakë amerikanë në Jordani.

Presidenti Joe Biden dhe zyrtarë të tjerë të lartë amerikanë kishin paralajmëruar prej ditësh se Shtetet e Bashkuara do të kundërpërgjigjeshin ndaj këtyre grupeve paraushtarake dhe e patën bërë të qartë se nuk do të ishte një sulm i vetëm, por se do të ishte një përgjigje me disa faza.

Iraku ka paralajmëruar se sulmet do të sillnin pasoja katastrofike për sigurinë dhe stabilitetin e Irakut dhe rajonit

Sipas qeverisë irakiane të paktën 16 persona, përfshirë civilë, janë vrarë dhe 25 të tjerë janë plagosur në vend si rezultat i sulmeve të kryera nga ushtria amerikane gjatë natës.

Sipas Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut, vetëm në Siri u vranë 18 militantë pro-iranianë.

Shefi i politikës së jashtme të BE-së u ka bërë thirrje të gjitha palëve që të shmangin përshkallëzimin e mëtejshëm në Lindjen e Mesme pas sulmeve të SHBA-së ndaj grupeve të lidhura me Iranin në Siri dhe Irak.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli