Sondazh: Çfarë ju pengon për t'u ushqyer shëndetshëm?
  • Çmimet e larta 73%
  • Mungesa e kohës 18%
  • Mungesë motivimi 9%
  • Lodhja fizike 0%

Sfida për Shtëpinë e Bardhë në nëntor, Biden dhe Trump fitojnë nominimet e partive të tyre

Nga A2 CNN
13 Mars 2024, 07:02 | Bota

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, dhe paraardhësi i tij Donald Trump kanë kaluar të dy pragun e delegatëve për të arritur nominimet e partive të tyre për zgjedhjet në nëntor.

Katër shtete, një territor amerikan dhe demokratët që jetojnë jashtë vendit mbajtën zgjedhjet e tyre paraprake të martën. Rezultati do të thotë se votuesit amerikanë do të kenë të njëjtën përballje presidenciale të vitit 2020 pas tetë muajsh. 

Presidenti 81-vjeçar tha të martën në mbrëmje se ishte "i nderuar" që votuesit kishin mbështetur ofertën e tij për rizgjedhje "në një moment kur kërcënimi që paraqet Trump është më i madh se kurrë", sipas tij.

Duke përmendur tendencat pozitive ekonomike, ai pohoi se SHBA-ja ishte "në mes të një rikthimi", por u përball me sfida për të ardhmen e saj si demokracia, si dhe nga ata që kërkojnë të kalojnë kufizimet e abortit dhe të shkurtojnë programet sociale.

"Unë besoj se populli amerikan do të zgjedhë të na mbajë të lëvizim drejt së ardhmes", tha zoti Biden në një deklaratë nga fushata e tij.

Fuqia në detyrë i dha zotit Biden një avantazh të natyrshëm dhe ai nuk u përball me sfidues seriozë për nominimin demokrat.

Pavarësisht shqetësimeve të vazhdueshme nga votuesit se mosha e tij i kufizon aftësitë për të kryer detyrat e presidencës, aparati i partisë u mblodh rreth tij.

Ndërkohë, 77-vjeçari Trump mbetet shumë i popullarizuar me bazën e votuesve republikanë, gjë që e ka shtyrë atë drejt fitores në zgjedhjet paraprake pas primares, ndaj rivalëve të mirëfinancuar.

Fushata e tij për një mandat të dytë në Shtëpinë e Bardhë ka fiksuar ligje më të rrepta për imigracionin, duke përfshirë premtimin për kufirin dhe zbatimin e dëbimeve.

Trump është zotuar gjithashtu të luftojë krimin, të rrisë prodhimin vendas të energjisë, të tatojë importet e huaja, t'i japë fund luftës në Ukrainë dhe të rifillojë qasjen "Amerika e para" ndaj çështjeve globale.

 

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi