Sondazh: Sipas jush, brezi më i lumtur është:
  • X (1960-1980) 33%
  • Millenials (1981-1996) 56%
  • Z (1997-2011) 11%
  • Alpha (2012-2025) 0%

SHBA, sanksione ndaj më shumë se 500 objektivave ruse në përgjigje të vdekjes së Navalny

Nga A2 CNN
23 Shkurt 2024, 08:18 | Bota

SHBA, sanksione ndaj më shumë se 500 objektivave ruse në

Administrata Biden do të vendosë një plan të ri sanksionesh ndaj më shumë se 500 objektivave në përgjigje të vdekjes së liderit të opozitës ruse Alexey Navalny dhe në prag të përvjetorit të dytë të luftës së Rusisë në Ukrainë. Këtë e raporton CNN, duke cituar një zyrtar të Thesarit.

Sanksionet shënojnë lëvizjen e fundit të administratës për të vendosur pasoja kundër Rusisë mes tensioneve të rritura midis dy vendeve.

Duke folur të martën, këshilltari amerikan për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan tha se masat e reja do të ishin një "paketë thelbësore" që mbulon një gamë të gjerë elementësh të lidhur me bazën industriale të mbrojtjes ruse dhe burimet e të ardhurave për ekonominë ruse që fuqizon "makinën e luftës" të vendit. ”

Presidenti Joe Biden foli për sanksionet të enjten, duke thënë se presidenti rus Vladimir Putin ishte "përgjegjës" për vdekjen e Navalny-t. Komentet erdhën menjëherë pasi ai u takua në San Francisko me të venë dhe vajzën e Navalny-t.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani