Sondazh: Çfarë ju pengon për t'u ushqyer shëndetshëm?
  • Çmimet e larta 93%
  • Mungesa e kohës 0%
  • Mungesë motivimi 7%
  • Lodhja fizike 0%

Uji mbulon shtëpitë, përmbytjet shkaktojnë 40 viktima në Bolivi

Nga A2 CNN
1 Mars 2024, 10:39 | Bota

Uji mbulon shtëpitë, përmbytjet shkaktojnë 40 viktima

Shirat e shumtë që kanë goditur Bolivinë që nga dhjetori ka sjellë vdekjen e rreth 40 personave. Një pjesë e qytetit të Coviha në veri të Bolivisë u përmbyt nën ujë, por deri më tani nuk është raportuar për viktima.

Lumi Acre doli nga shtrati duke përmbytur qytetin ku niveli i ujit arrin në çatitë e shtëpive dhe banorët tani po lëvizin me varka.

Niveli i ujit në Urën Filias, që lidh Coviha-n me Brasilia në Brazil arriti në 17 metra, duke tejkaluar rekordin e vendosur në 2015 prej 15.5 metrash, sipas njësisë së menaxhimit të rrezikut të Bolivisë.

Sipas studimeve të institutit privat Tierra, Bolivia përjetoi një periudhë thatësire për rreth gjashtë muaj, e ndjekur nga shira të dendur në një periudhë të shkurtër kohore.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli