Sondazh: Çfarë ju pengon për t'u ushqyer shëndetshëm?
  • Çmimet e larta 67%
  • Mungesa e kohës 22%
  • Mungesë motivimi 0%
  • Lodhja fizike 11%

Zelensky i shkon në derë Erdoganit, çfarë pritet nga takimi në Turqi?

Nga A2 CNN
8 Mars 2024, 09:47 | Bota

Zelensky i shkon në derë Erdoganit, çfarë pritet nga

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Turqi, ku do të takohet me homologun e tij, Recep Tayyip Erdogan.

“Vizita do të përfshijë një diskutim të detajuar të rrjedhës së luftës Ukrainë-Rusi, situatën e fundit të kontakteve në lidhje me vazhdimin e Marrëveshjes së Korridorit të Drithit dhe përpjekjet për paqe të qëndrueshme në rajon”, thuhet në njoftimin e presidencës turke.

Turqia, që nga nisja e konfliktit midis Ukrainës dhe Rusisë, i ka bërë vazhdimisht thirrje Kievit dhe Moskës që t’u japin fund luftimeve nëpërmjet negociatave, ndërkohë që pjesë e diskutimeve mes dy liderëve pritet të jetë bashkëpunimi mes dy vendeve.

Përpjekjet turke për komunikim mes palëve kanë qenë të frytshme, si marrëveshja e drithit në korrik 2022 dhe shkëmbimi i robërve të luftës midis Rusisë dhe Ukrainës.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli