Sondazh: A duhet të zbatohet leja menstruale në Shqipëri?
  • Po 68%
  • Jo 27%
  • Nuk e di 5%

Dialogu, Rama: Lidershipi i Kosovës mori vendimin e duhur, koha që Serbia të bëjë të njëjtën gjë

Nga A2 CNN
27 Tetor 2023, 12:41 | Kosova

Dialogu, Rama: Lidershipi i Kosovës mori vendimin e duhur, koha që

Kryeministri Edi Rama i ka bërë thirrje Serbisë që të ndjekë shembullin e Kosovës dhe të pranojë propozimin e Bashkimit Europian për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve.

Siç shprehet kreu i qeverisë, Kosova u tregua e mençur dhe e pranoi propozimin e bërë nga Unioni më 21 tetor, dhe tashmë, është koha që Serbia të bëjë të njëjtën gjë dhe të vijohet me implementimin e marrëveshjeve të pranuara deri më tani. 

Ndërsa, ndërkombëtarëve, Rama u bën thirrje të përfitojnë nga ky moment, për t'i shtyrë palët drejt zgjidhjes përfundimtare. 

Urtësia e popullit shqiptar, dhe jo vetëm e tij në fakt, mëson se "më mirë vonë se sa kurrë". Nuk mund ta fsheh kënaqësinë time që udhëheqja e Kosovës më në fund bëri gjënë e duhur në takimin e djeshëm të Brukselit! Duke pranuar me mençuri propozimin e BE-së, më 21 tetor, Kosova sot ndodhet në një pozitë shumë më të mirë. Ky është një hap shumë i rëndësishëm përpara. Është koha kritike që Serbia të bëjë të njëjtën gjë. Çdo gjë e pranuar dhe dakordësuar deri tani duhet të zbatohet pa vonesë. U bëj thirrje partnerëve tanë perëndimorë që të mbajnë këtë momentum dhe të shtyjnë palët drejt zgjidhjes përfundimtare. Mjaft më duke parë gishtin teksa gishti tregon hënën. Mjaft më me të njëjtat muhabete të vjetra dhe të rrezikshme. Mjaft më me shmangien e paqes dhe ushqimin e fantazmave të së kaluarës për hir të vogëlsisë së politikës së brendshme. Shikoni jo shumë larg nga këtu se çfarë u ndodh atyre që i shmangen paqes dhe angazhohen në lojëra “O të gjitha, o asgjë”. Ne kemi nevojë për paqe, stabilitet dhe bashkëpunim në këtë lagje të Europës. Bëni paqe paj Zotin dhe shikoni përpara!

Edi Rama, platforma "X"

Kujtojmë se në takimin e mbajtur në Bruksel, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u shpreh i gatshëm që të firmoste marrëveshjen e dakordësuar në Bruksel dhe Ohër, por ai dhe ndërkombëtarët hasën në kundërshtimin e presidentit serb, Aleksandër Vuçiç.

Lideri serb është shprehur se nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës dhe anëtarësimin e saj në OKB.

Ditari A2 CNN