Sondazh: Çfarë ju pengon për t'u ushqyer shëndetshëm?
  • Çmimet e larta 50%
  • Mungesa e kohës 33%
  • Mungesë motivimi 0%
  • Lodhja fizike 17%

Aromë zgjedhjesh të parakohshme, mazhoranca është gati, opozita: Ta ndalim këtë qeveri

Nga Tomorr Avdia
11 Mars 2024, 20:09 | Politikë

Mazhoranca dhe opozita janë shprehur të gatshëm për të shkuar në zgjedhje të reja parlamentare të parakohshme. Në këtë qëndrim duket se është pajtuar dhe Mimoza Kusari Lila, shefe e grupit parlamentar e Lëvizjes Vetëvendosje, e cila dha këtë përgjigje pas mbledhjes së kryesisë së kuvendit.

“Shefi i grupit parlamentar i Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, e konsideroi të domosdoshme, ndërprerjen e qeverisjes së kryeministrit Albin Kurti, pasi siç tha ai, duhet ndaluar dëmi që po i bëhet vendit”, tha Mimoza Kusari Lila, shefe e grupit parlamentar e VV.

“Idenë e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare e mbështetën edhe nga Lidhja Demokratike e Kosovës”, u shpreh Abelard Tahiri, shef i grupit parlamentar i PDK-së.

Në të njëjtën linjë edhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, që është forca politike më e zëshme në kërkim të zgjedhjeve të parakohshme”, tha Arbën Gashi, shef i grupit parlamentar i LDK.

“Pavarësisht gatishmërisë nga të gjitha palët, nuk ka gjasa për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare”, tha Besnik Tahiri, shef i grupit parlamentar i AAK.

Nga Vetëvendosje, por edhe kryeministri Albin Kurti kanë theksuar vazhdimisht se mandati aktual do të çohet deri në fund. Nëse nuk dorëhiqet qeveria, zgjedhjet e ardhshme parlamentare mund të mbahen në nisje të vitit 2025.

A2 CNN Livestream

Dita jonë