Sondazh: Sa prezent është aktiviteti fizik në përditshmërinë tuaj?
  • Çdo ditë 46%
  • Tre herë në javë 18%
  • Vetëm në fundjavë 4%
  • Asnjëherë 32%

“Janë të papërballueshme”, opozita në Kosovë, draft-rezolutë për uljen e çmimit të energjisë

Nga A2 CNN
18 Janar 2024, 17:51 | PolitikëPërmes një draft-rezolute, tri partitë opozitare në Kosovë kërkuan uljen e tarifave të energjisë elektrike për konsumatorët në vend.

Megjithatë, pas 5 orëve debate në Kuvend, nuk kishte kuorum për votimin e draft-rezolutës dhe seanca u ndërpre.

Në fillim të seancës së jashtëzakonshme, Ferat Shala, nga Partia Demokratike e Kosovës, që prezantoi draft-rezolutën prej 5 pikash të kësaj partie dhe dy subjekteve të tjera opozitare, LDK dhe AAK, tha se çmimet e energjisë janë të papërballueshme për qytetarët.

Por zyrtarët qeveritarë dhe deputetët e mazhorancës, replikuan se Kosova ka çmimin më të lirë energjisë në rajon, ndërsa e konsideruan të domosdoshëm nevojën për mbajtjes së tarifave në fuqi.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi