Kosova në KiE, Osmani: Asociacioni nuk është kusht për anëtarësimin!

Nga A2 CNN
27 Mars 2024, 15:41 | Politikë

Themelimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe nuk është kusht për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës.

Kështu u shpreh presidentja Vjosa Omani, e cila theksoi se raportuesja për Kosovën, Dora Bakoyannis, rekomandon se vendi i ka përmbushur kushtet për t’u bërë anëtare e plotë e Këshillit të Evropës.

Osmani komenton letrën që  së bashku me kryeparlamentarin Glauk Konjufca dhe kryeministrin, Albin Kurti i kanë dërguar raportueses Bakojanis, ku janë zotuar se do t`i zbatojnë të gjitha masat që i kërkohen Kosovës pasi të bëhet pjesë e Këshillit të Evropës.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Debat nga Alba Alishani