Sondazh: Sipas jush, brezi më i lumtur është:
  • X (1960-1980) 33%
  • Millenials (1981-1996) 56%
  • Z (1997-2011) 11%
  • Alpha (2012-2025) 0%

Mbështetja ndaj Kosovës, Mc Kee: Fërkimet me qeveritë nuk e ndryshojnë qëndrimin e SHBA

Nga A2 CNN
5 Mars 2024, 20:45 | Politikë

Mbështetja ndaj Kosovës, Mc Kee: Fërkimet me qeveritë nuk e

Ndihmës Administratorja e Agjencisë amerikanë për Zhvillim Ndërkombëtar, Erin McKee, tha se përkushtimi i USAID ndaj Kosovës mbetet i palëkundur pavarësisht fërkimeve me qeveri të caktuara. Pas një takimi me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani,  ajo citoi Sekretarin Amerikan të Shtetit Antony Blinken, sipas të cilit, dialogu i lehtësuar nga Bashkimi Evropian për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë është rruga e vetme për integrimin e Kosovës.

“Edhe pse mund të përballemi me mosmarrëveshje apo sfida me qeveri të caktuara, përkushtimi ynë ndaj popullit të Kosovës mbetet i palëkundur dhe i qëndrueshëm. Sot isha këtu për të ritheksuar me të gjithë partnerët tanë, se jemi të përkushtuar për të vazhduar punën me ju në reformat e nevojshme për të minimizuar mundësitë për korrupsion dhe për të forcuar institucionet demokratike të Kosovës. E ardhmja e Kosovës është brenda Evropës. Sekretari Blinken kohët e fundit përsëriti se dialogu i lehtësuar nga BE-ja është i drejtë dhe rruga e vetme për të çuar Kosovën drejt  integrimit me institucionet evropiane dhe euroatlantike. Siç kemi bërë në 25 vitet e fundit, USAID-i do të qëndrojë i palëkundur në partneritet me Kosovën për të siguruar që momenti drejt kësaj të ardhme të mos lëkundet, por të përshpejtohet dhe përfundimisht të finalizohet”.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani