Sondazh: A duhet prindërit të publikojnë fotot e fëmijëve në rrjetet sociale?
  • Po 8%
  • Jo 92%

Rikthehet makthi, lëkundje të forta tërmeti në Turqi, banorët e alarmuar dalin në rrugë

Nga A2 CNN
1 Gusht 2023, 20:24 | Bota
Rikthehet makthi, lëkundje të forta tërmeti në Turqi,

Një tërmet me magnitudë 4.8 i shkallës Rihter ka goditur provincën e Konyas në Turqinë qendrore, njoftoi Autoriteti i Menaxhimit të Fatkeqësive të vendit (AFAD).

Sipas sizmologëve, epiqendra e tërmetit të regjistruar pak pas orës 18, ka qenë në një thellësi prej 7.2 kilometrash, epiqendra ndodhet në rajonin e Selçuklusë.

Nga ana tjetër, sizmologët në Observatorin Kandilli vlerësuan magnitudën 5.1 të shkallës Rihter.

Banorët e Konias janë alarmuar dhe kanë dalë në rrugë, por sipas raportimeve të para nuk ka dëme serioze apo humbje jetësh.

https://twitter.com/i/status/1686397508828659712

Ditari A2 CNN