Sondazh: Sa prezent është aktiviteti fizik në përditshmërinë tuaj?
  • Çdo ditë 45%
  • Tre herë në javë 18%
  • Vetëm në fundjavë 9%
  • Asnjëherë 27%

“Murtaja afrikane” dhe “Influenca Aviare”, Ministria e Bujqësisë: Ende asnjë rast të infektimeve në Shqipëri

Nga A2 CNN
19 Janar 2024, 13:28 | Aktualitet

“Murtaja afrikane” dhe “Influenca Aviare”, Ministria e

Në Shqipëri nuk ka ende asnjë rast të derrave të infektuar me “Murtajën Afrikane” apo shpendëve nga “Influenca Aviare”.

Ministria e Bujqësisë sqaron se për momentin importet nga vendet ku janë identifikuar raste do të vijojnë të mbesin të bllokuara.

Të dyja sëmundjet nuk shkaktojë probleme në shëndetin e njerëzve, por konsiderohen si tepër të rrezikshme pasi rrisin ndjeshëm shkallën e vdekshmërisë te derrat dhe shpendët.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli