Nis seanca për Belerin në Apelin e GJKKO-së, avokatja e tij kërkon përjashtimin e gjykatëses kryesuese

Nga A2 CNN
14 Qershor 2024, 10:55 | Kronikë

Gjykata e Posaçme e Apelit nisi, paraditen e së premtes, seancën gjyqësore ndaj Alfred Belerit, kryebashkiakut të pamandatuar të Himarës, prej pak ditësh i zgjedhur edhe si eurodeputet.

Beleri është i pranishëm në sallën e gjyqit. Trupi gjykues kryesohet nga Daniela Shirka dhe anëtarë Dhimitër Lara dhe Ilirjana Olldashi.

Avokatja e Belerit, Klodiana Gjyzari, kërkon përjashtimin e kryesueses Daniela Shirka, me pretendimin se nuk është caktuar me short, por çështja i është caktuar manualisht.

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës kërkon pafajësi në Apel, duke kundërshtuar dënimin me 2 vite burg dhënë nga Shkalla e Parë.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli 2024