Sondazh: Nëse i afërmi juaj e ka ditëlindjen në 29 shkurt, kur e uroni?
  • 28 shkurt 33%
  • 1 mars 33%
  • Nuk e uroj 33%

Shuhet një tjetër yll, vdes aktorja e famshme e Hollywood

Nga A2 CNN
5 Janar 2024, 08:18 | Kulturë

Shuhet një tjetër yll, vdes aktorja e famshme e Hollywood

Glynis Johns, e njohur për rolin e saj si Mary Poppins, ka vdekur në moshën 100-vjeçare. Aktorja britanike, karriera e së cilës zgjati më shumë se 60 vjet, vdiq të enjten në Los Angeles, konfirmoi menaxheri i saj.

Ajo u shfaq në dhjetëra filma dhe gjithashtu ka luajtur role edhe në teatër. Menaxheri i saj, Mitch Clem, tha në një deklaratë se vdekja e aktores ishte një “ditë e zezë për Hollywood”.

Johns luajti përkrah Dame Julie Andrews në muzikalin klasik të Disney-t të vitit 1964, Mary Poppins, që fitoi pesë Oscar.

“Sot është një ditë e zezë për Hollywood-in. Jo vetëm që vajtojmë vdekjen e Glynisit tonë të dashur, por vajtojmë edhe fundin e epokës së artë të Hollivudit”, tha ai.

Ajo gjithashtu fitoi një çmim Tony në 1973 për interpretimin e Desiree Armfeldt në muzikalin e Stephen Sondheim në Broadway A Little Night Music, në të cilin ajo këndoi Send In The Clowns.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli