Amnistia kalon te “Siguria”, projektligji dhe amendamentet shkojnë për votim tek “Ligjet”

Nga A2 CNN
12 Shkurt 2024, 14:06 | Politikë

Komisioni për Sigurinë Kombëtare i dha dritën jeshile projektligjit për amnistinë penale.

Drafti i paraqitur nga Këshilli i Ministrave mori votat e anëtarëve socialist të komisionit, ndërsa opozitar i vetëm i pranishëm ishte Enkelejd Alibeaj.

Raporti i Komisionit të Sigurisë për Amnistinë Penale do t’i kalojë Komisionit të Ligjeve i cili do të marrë në shqyrtim edhe amendamentet e paraqitura nga deputetët e opozitës, Ferdinand Xhaferri dhe Ervin Salianji.

Kujtojmë se nga Amnistia Penale pritet që të përfitojnë më shumë se 3200 persona, mes të cilëve 700 që ndodhen në burg dhe pjesa tjetër janë duke vuajtur dënime alternative.

Sipas ministrit Ulsi Manja, amnistia do t’i vijë në ndihmë problemit të mbipopullimit në burgje.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Loneta Progni