Rama premton forcim të kapaciteteve mbrojtëse: Ballkani, jo i parrezikuar nga ambiciet ruse

Nga A2 CNN
4 Mars 2024, 11:01 | Politikë

Nga ceremonia e përurimit të bazës ajrore në Kuçovë, kryeministri Edi Rama premtoi se Shqipëria do të forcojë më tej kapacitetet e saj mbrojtëse, pas 2 helikopterëve dhe 3 dronëve të blerë së fundmi.

Hapjen e bazës së re të aleancës, kreu i qeverisë e cilësoi si një element sigurie për Ballkanin Perëndimor, i cili nuk mbetet i parrezikuar nga kërcënimet ruse.

“Jetojmë në një epokë tjetër dhe Shqipëria ndodhet në anën tjetër duke mirëpritur me krenari aleatët e saj dhe partnerët në një aleancë e cila është në radhë të parë një aleancë vlerash në mbrojtje të paqes. Jam i lumtur që një punë e nisur prej kohësh arriti të përfundojë, dhe sot me ne janë plot miq e partnerë që do të doja t’i falënderoja në mënyrë të posaçme. Kjo bazë është e transformuar dhe e gatshme me një rëndësi që i kalon kufijtë e Shqipërisë.

Është një element sigurie për Ballkanin Perëndimor, i cili është një rajon, jo i parrezikuar nga kërcënimi dhe ambiciet e Federatës Ruse. Riaktivizimi i këtij aeroporti, pjesë e ripërtëritjes së flotës sonë ajrore. Dy helikopterët e rinj dhe dronët janë pjesë e një rritje që do të vazhdojë. Falënderoj të gjithë banorët e zonës për durimin që kanë treguar gjatë rehabilitimit të kësaj baze”, tha Rama.

 

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli