Sondazh: Si e vlerësoni terapinë në çift?
  • E kam provuar, e dobishme 25%
  • E padobishme 0%
  • S' e di,nuk e kam provuar 75%

I “teti në ar”, askush si Messi në historinë e trofeut prestigjioz

Nga Erald Kodhelaj
30 Tetor 2023, 22:36 | Futboll

Lionel Messi është edhe zyrtarisht fitues i "Topit të Artë". Në ceremoninë e zhvilluar në Paris, ylli argjentinas fitoi për herë të tetë trofeun prestigjioz, duke thelluar rekordin e tij të jashtëzakonshëm.

Një vlerësim natyral, që vjen pas triumfit në Botërorin 2022 në Katar. Messi kaloi finalistët e tjerë, De Brujn, Mbape dhe Haland.

Ai bëhet gjithashtu edhe i pari fitues në histori që nuk luan në Europë, pas transferimit te Inter Majemi në Shtetet e Bashkuara.

Për sa i takon çmimeve të tjera të rëndësishme, Xhud Belingam u shpall "Lojtari i ri më i mirë", Erling Haland fitoi çmimin "Gerd Myler" si Sulmuesi më i mirë dhe Emiliano Martinez u shpall Portieri më i mirë.

Mançester Siti u vlerësua si klubi i sezonit për meshkuj, ndërsa Barcelona fitoi çmimin për femra. "Topi i artë" për femra u fitua nga Aitana Bonmati e skuadrës katalanase.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani