Studentja 19-vjeçare që do të bëhet Mbretëresha e Italisë

Nga A2 CNN
7 Qershor 2023, 08:42 | Bota

Princi i Shtëpisë së Savojës do të heqë dorë nga pretendimi i tij për fronin mbretëror të Italisë në mënyrë që t'i kalojë drejtpërdrejt vajzës së tij adoleshente, e cila njihet si influencere në rrjetet sociale, detyrën për të rivendosur monarkinë.

Emanuele Filiberto i Savojës gjykon se vajza e tij 19-vjeçare Vittoria, studente e shkencave politike dhe historisë së artit në Universitetin e Londrës, do të bëjë një punë më të mirë në këtë drejtim sesa ai.

Modelja adoleshente ka rreth 80.000 ndjekës në Instagram dhe është quajtur "Princesha rock n roll" nga babai i saj 50-vjeçar për shkak të interesit të saj për mediat sociale dhe modën.

Duke folur për Daily Telegraph, Princi tha se do të hiqte dorë me shumë kënaqësi dhe shtoi se ishte "i sigurt që ajo do të bënte më mirë".

Është e rëndësishme që brezi i ri të ketë një shans për të vënë në praktikë ide të reja, moderne”, shtoi ai.

Aktualisht, Italia nuk ka familjen e saj mbretërore, pasi ka larguar monarkinë në një referendum në vitin 1946.

Por Shtëpia e Savojës, e cila ishte familja e lindjes së Mbretërve të Italisë nga bashkimi i vendit në shekullin e 19-të deri në momentin e shfuqizimit, nuk i ka hequr kurrë shpresat se monarkia do të rivendoset.

Prej kohësh ka vënë në dukje Spanjën, ku monarkia u rivendos pas vdekjes së Frankos në 1975. Mbreti i vendit, Felipe VI, është djali i mbretit Juan Carlos, i cili udhëhoqi tranzicionin e Spanjës drejt demokracisë, ndërsa trashëgimtarja e tij e supozuar është Princesha e Asturias, vajza 17-vjeçare Leonor.

Pavarësisht se ka pak mbështetje për rikthimin e monarkisë, Princi mendon se shumë janë ende të magjepsur nga monarkia, duke thënë: "Unë mendoj se në kohë krize njerëzit shohin një prani të fortë, pothuajse shpirtërore te Mbretërit dhe Mbretëreshës".

Vendimi i Princit për të dhënë dorëheqjen nga froni mund të ketë qenë tashmë në punë. Familja e Savojës kishte ndryshuar tashmë zakonet e lashta, të njohura si Ligji Salic, për të lejuar Vittoria-n të trashëgonte fronin. Ligji parashikonte më parë se linja mbretërore mund t'u kalonte vetëm trashëgimtarëve meshkuj.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli