Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 11%
  • Kujdesi familjar 84%
  • Ndikimi i shoqërisë 5%

Gjermania fiton për herë të parë Botërorin e basketbollit, mund Serbinë në finale

Nga A2 CNN
10 Shtator 2023, 15:46 | Sporte të tjera

Gjermani në basketboll ka hyrë në histori, duke fituar për herë të parë Kupën e Botës. Ata kanë mundur në finale Serbinë me rezultatin 83-77, duke u bërë në këtë mënyrë kampionët e botës.

Ndeshja nuk nisi mirë për gjermanët, që e patën veten duke humbur në çerekun e parë me rezultatin 23-26, por më pas ditën të rikuperonin gjithçka dhe pjesa e parë u mbyll me rezultatin e barabartë 47-47.

Deri në fund të ndeshjes, 15 herë ka ndryshuar rezultati për sa i përket kryesuesit, teksa në fund, gjermanët arritën të bënin hapin vendimtar për t’u shkëputur me 6 pikë.

Pas kësaj finaleje, të dyja skuadrat kanë siguruar edhe pjesëmarrjen në Lojërat Olimpike Paris 2024, me gjermanët si fitues të Botërorit dhe Serbinë si finaliste.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi