Deklarata e fortë e deputetes së PDK-së: Serbia po ndërton një bazë ushtarake në afërsi të Kosovës!

Nga A2 CNN
2 Tetor 2023, 12:22 | Kosova
Deklarata e fortë e deputetes së PDK-së: Serbia po ndërton

“Serbia ka tentuar ta mbulojë ndërtimin e një baze ushtarake në afërsi të kufirit me Kosovës, ndonëse është ndërtesë për trajtimin e mineraleve në atë pjesë, por pamjet nga droni kanë konfirmuar se bëhet fjalë për ndërtimin e zonës ushtarake.”

Kështu tha deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu, sipas të cilës, e vetmja pikë ishte informimi për ngjarjet që kanë ndodhur më 24 shtator dhe më pas në veri

“Dua të theksoj me bindje të plotë se AKI, bashkë me forcat e Policisë së Kosovës kanë qenë në krye të detyrës gjatë gjithë kohës dhe në kohë reale iu janë përgjigjur çdo provokimi të situatës në veri, prandaj dua t’i falënderoj për punën dhe angazhimin e tyre që kanë bërë në terren dhe me këtë rast t’i ofroj mbështetjen e time të plot si kryetare e komisionit dhe të gjithë komisionit parlamentar”.

Ajo ka shtuar se janë të gjithë unik kur bëhet fjalë për sigurinë e Kosovës dhe në asnjë rrethanë mos ta dëmtojnë punën e tyre në terren. Musliu dha gjithashtu detaje edhe për  rritjet e pranisë së ushtrisë serbe në kufirin me Kosovën.

“Nga pamjet e siguruara me dronë të datës 27.09  është arritur të konfirmohet informata se në zonën e njohur si Rogazin, në afërsi të Izvorit, është duke u ndërtuar një bazë ushtarake e forcave të armatosura serbe me mbulesë nga ana serbe kinse në atë pjesë po bëhet trajtimi i mineraleve të zonës, por pamjet me dronë e kanë konfirmuar burimet dhe tashmë është e qartë se atje është duke u bërë një zonë ushtarake serbe, pra në afërsi të kufirit me Kosovën…ajo çka vlen të theksohet është se gjendja e sigurisë në vend është e brishtë dhe e tensionuar, prandaj secilit prej neve na mbetet që të jemi të kujdesshëm ndaj çdo provokimi të mundshëm”.

Sipas saj, shteti i Kosovës ka qenë i koordinuar me partnerët ndërkombëtar në të gjitha veprimet që ka ndërmarrë gjatë këtyre ditëve në veri.

A2 CNN Livestream

A2 Business