Alarmi nga media italiane: Flota spiune ruse pranë Shqipërisë, kërcënohet gazsjellësi TAP

Nga A2 CNN
22 Dhjetor 2022, 19:51 | Aktualitet
Alarmi nga media italiane: Flota spiune ruse pranë Shqipërisë,

Mediat italiane lëshojnë alarmin se një anije e spiunazhit të Rusisë ka qëndruar në kanalin e Otrantos, jo shumë larg Shqipërisë, për rreth dy orë.

“La Repubblica” shkruan se bëhet fjalë për “Akademik Pashin”, që lundroi pikërisht në një pikë delikate ku gjenden tubacionet e gazsjellësit TAP.

Kjo linjë konsiderohet me rëndësi të madhe strategjike dhe një zëvendësim i burimeve pas ndërprerjes së gazit rus për Europën. Mediat italiane shkruajnë se anija ruse e spiunazhit kishte ndaluar fillimisht në një linjë nënujore interneti që kalonte nga Bari për në brigjet greke.

Ndërsa tensioni për autoritetet e Romës kishte nisur kur ajo kaloi dhe qëndroi në tubacionin TAP, pasi i druheshin një skenari të ngjashëm ne gazsjellësit Nord Stream, të cilët u dëmtuan me lëndë plasëse.

Vendet e NATO-s i druhen një hakmarrje të Putinit për shkak të sanksioneve, ndërsa nuk përjashtohet edhe mundësia që e gjitha të jetë një luftë psikologjike e Rusisë.

Anija e spiunazhit është 130 metra e gjatë dhe që prej 24 gushtit po lundron në Mesdhe, në ujërat ndërkombëtare.

https://a2news.com/2022/06/13/sfide-shba-se-dhe-nato-luftanija-ruse-pozicionohet-perballe-shqiperise/
https://a2news.com/2022/11/18/gjenden-gjurme-eksplozivi-ne-tubacionet-e-nord-stream/

A2 CNN Livestream

A2 Sport