Foto e shkrepur nga njeriu fiton çmim në konkursin e Inteligjencës Artificiale, mesazhi i fortë i artistit

Nga A2 CNN
17 Qershor 2024, 11:16 | Lifestyle

Foto e shkrepur nga njeriu fiton çmim në konkursin e

Në një kohë kur imazhet e krijuara nga Inteligjenca Artificiale kanë filluar të futen në konkurse arti dhe fotografie gjatë dy viteve të fundit, ndonjëherë duke mashtruar juristët dhe duke provokuar ankth dhe zemërim mes artistëve, një artist ka zgjedhur që të bëjë të kundërtën.

Fotografi Miles Astray vendosi se ishte koha për të ndryshuar rrjedhat. Në një kategori të Inteligjencës Artificiale, ai zgjodhi që të konkurronte me një foto reale të një flamingoje që kishte bërë në Aruba.

Flamingo u shfaq pa kokë, teksa shfaqet duke ulur qafën për të gërvishtur veten me sqepin e tij.

Për habinë e Astray, ai fitoi vendin e tretë në kategori dhe çmimin e publikut.

Arsyeja pse e bëri ishte e thjeshtë.

“E futa këtë foto aktuale në kategorinë e AI të Çmimeve 1839, për të vërtetuar se përmbajtja e krijuar nga njeriu nuk e ka humbur rëndësinë e saj, se Nëna Natyra dhe njerëzit ende mund ta mposhtin makinën. Gjithashtu, dhe për të treguar se kreativiteti dhe emocioni janë më shumë se thjesht një varg i shifrave”, shkroi Astray.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu