Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 11%
  • Kujdesi familjar 84%
  • Ndikimi i shoqërisë 5%

I ndjeni duart tuaja të thata? Shihni se si të riktheni menjëherë butësinë

Nga A2 CNN
14 Janar 2024, 18:57 | Lifestyle

I ndjeni duart tuaja të thata? Shihni se si të riktheni

Duke pasur parasysh se sa shumë përdorim duart tona çdo ditë, nuk është çudi që ndihemi të parehatshëm kur ato fillojnë të ndihen të ashpra, të thata ose të plasaritura. Kjo ndodh kur duart i kemi jo të hidratuara.

Kur moti është i thatë dhe i ftohtë, si këto ditë që po kalojmë, ose nëse i lajmë duart shumë shpesh, krijohen kushtet më të favorshme që ato të humbasin butësinë e tyre.

Çfarë i shkakton duar të thata dhe të vrazhda?
Vrazhdësia në lëkurën e duarve shkaktohet nga një kombinim i kushteve mjedisore dhe zakoneve personale, si dhe nga mungesa e hidratimit adekuat.

"Fajtorët" më të zakonshëm
Sapunë të lëngshëm dhe detergjentë
Pastrim i tepërt
Ajri i thatë
Ekzema

Si të rivendosni butësinë në duart tuaja?
Shmangni ujin shumë të nxehtë
Kapërceni dezinfektuesin e duarve për disa ditë
Mos i fërkoni duart për t'i tharë
Pas përdorimit të përbërësve eksfolues (p.sh. acid glikolik, retinol), sigurohuni që të lani duart me sapun.
Aplikoni rregullisht kremra ushqyes, të krijuar posaçërisht për duart
Hidratim nga brenda
Vishni doreza për të mbrojtur duart tuaja nga kushtet mjedisore

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi