Sondazh: Cilat janë aktivitetet tuaja gjatë fundjavës?
  • Sport 13%
  • Me miqtë dhe familjen 53%
  • Rri në shtëpi 33%

Pas abdikimit nga froni, Mbretëresha e Danimarkës ka gati arkivolin e kristaltë

Nga A2 CNN
31 Janar 2024, 11:36 | Lifestyle

Më 14 janar 2024, Mbretëresha Margaret e Danimarkës abdikoi në moshën 83-vjeçare dhe pas më shumë se 52 vitesh në fron, froni i kaloi djalit të saj Frederick, i cili tashmë mban kurorën nën emrin e fronit të Frederikut. Vendimi i saj ishte i paptirut, krejt e kundërta e vendimit se si do të jetë arkivoli që do të përmbajë hirin e saj kur të vijë koha.

Përgatitja për vendin e prehjes së fundit të Margaretës ka nisur që nga viti 2003, kur skulptori dhe profesori Bjørn Nørgaard u ngarkua të përgatiste një gur varri modern që mund të shtohej në listën e gjatë të gurëve të varreve mbretërore në Katedralen Roskilde.

Projekti i njohur si Sarkofag dhe i përfunduar në vitin 2018, është një vepër e vërtetë arti, për të cilën Nørgaard pati biseda të gjata me çiftin në pushtet për idenë dhe dizajnin përfundimtar. Kostoja totale ka qenë pothuajse 4 milionë euro dhe është paguar nga Parlamenti danez, nëpërmjet Aktit të Financave.

Guri i varrit tashmë është ngritur dhe ndodhet në Katedralen Roskilde, brenda kriptës së Kapelës së Shën Brigidit të stilit mesjetar, i ruajtur shumë mirë dhe në qemerët e së cilës ka afreske të vitit 1511. Që kur Kristiani III u varros në këtë kishë në vitin 1559, këtu kanë pushuar pothuajse 40 mbretër dhe mbretëresha daneze nga Mesjeta e Hershme e deri më sot.

Megjithatë, prindërit e mbretëreshës janë të vetmit jo brenda kishës, por në një varrezë mbretërore jashtë saj. Në këtë oborr ka vend për gjithsej 10 varre, por mbretëresha Margaret vendosi vite më parë që, kur të vinte koha, të ndiqte atë traditë të lashtë dhe të prehej brenda kishës.

Arkivoli është 4 metra i gjatë dhe 2 metra i gjerë dhe peshon 7 tonë. Krijuar në bashkëpunim me artistin çek të qelqit Zdenek Lhotsky, ai ulet pa asnjë lloj ngjitësi në një piedestal prej guri ranor nga Franca dhe tre kolonat që e mbështesin janë, përkatësisht, graniti danez, bazalt nga Ishujt Faroe dhe mermeri nga Grenlanda. Kokat e elefantit në shtylla janë derdhur në argjend.

Vepra artistike përshkruan mbretërimin e përbashkët të çiftit, Mbretëreshës Margaret dhe bashkëshortit të saj, Princit Henrik, për 50 vjet. Megjithatë, princi, i cili vdiq në vitin 2018, vendosi të digjet në vend se të varroset në Katedralen Roskilde së bashku me gruan e tij.

Megjithatë, ky vendim nuk e modifikoi dizajnin fillestar të sarkofagut, i bërë me qelq të shkrirë, dhe brenda të cilit, në një zgavër, dy figura të spërkatura me rërë që përfaqësojnë Mbretëreshën dhe Princin Henrik. Nga jashtë, këto dy figura duken të bardha.

Dhe në krye të sarkofagut ka alegori dhe simbole në bronz të praruar. Ndër të tjera, një dash nga Ishujt Faro, një ari polar grenlandez, luan me flamurin danez, Kushtetuta dhe stema. Të një natyre më personale, furçat e mbretëreshës, dy qen dhe koleksioni i verërave dhe poezive të princit, hiri i të cilit u nda në dysh dhe u shpërnda midis ujërave daneze dhe pjesës private të kopshteve të Pallatit Fredensborg, burimi i rezidencës së familjes mbretërore.

Duke qenë se guri i varrit do t'i shfaqet publikut vetëm pas vdekjes së mbretëreshës, Bjørn Nørgaard ka krijuar një mbulesë që lejon vizitorët në katedrale të vizitojnë kapelën dhe, në vend që të shohin gurin e varrit aktual, të kënaqen me një kopje të tij në miniaturë.

Megjithatë, një ekspozitë tjetër pritet në fund të qershorit 2024.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani