Blegtoria në krizë, ekspertët: Shkak, mungesa e financimeve

Nga A2 CNN
22 Qershor 2020, 18:44 | Ekonomi
Blegtoria në krizë, ekspertët: Shkak, mungesa e financimeve

Ekspertët ndeshen me argumente teksa analizojnë arsyet e dobësimit të blegtorisë në vend gjatë viteve të fundit.

Drejtuesit e Ministrisë së Bujqësisë pranojnë se situata është shqetësuese teksa fajësojnë lëvizjet demografike si arsyen kryesore.

Por, sipas ekspertit të bujqësisë Ervin Resuli, fermerët janë larguar nga rritja dhe mbarështimi i kafshëve blegtorale për shkak të mungesës së financimeve, që janë ndjeshëm më të ulëta edhe se vendet e tjera të rajonit.

Sipas ekspertit Resuli, qeveria duhet të ndërmarrë politika mbështetëse për të nxitur punësimin e të rinjve në zonat rurale.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli