Jeta në foto e Tina Turner

Nga A2 CNN
25 Maj 2023, 07:23 | Showbiz

Këngëtarja dinamike e rock dhe soul, Tina Turner, e cila u ngrit nga fillimet modeste dhe mposhti një martesë famëkeqe abuzive për t'u bërë një nga artistet femra më të njohura të të gjitha kohërave, ndërroi jetë në moshën 83-vjeçare.

Talenti i Turner fitoi vlerësimin e saj si "Mbretëresha e Rock 'n' Roll", ndërsa qëndrueshmëria e saj e bëri atë një heroinë për gratë e dhunuara kudo.

Turner dhe burri i saj i parë, Ike, patën së bashku një varg hitesh R&B në vitet 1960 dhe fillimin e viteve '70. Por pasi duroi më shumë se një dekadë abuzimi fizik, ajo e la atë, duke ikur nga dhoma e tyre e hotelit në Dallas.

Karriera e saj solo ishte në vështirësi deri në publikimin e albumit të saj multiplatinum "Private Dancer" në vitin 1984 dhe hitit nr. 1, "What's Love Got to Do With It". Më pas, ajo u bë një superstar botëror. CNN ka përzgjedhur fotot më të mira të karrierës së saj.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani