Sondazh: Sa të kënaqur jeni me cilësinë e arsimit në vend?
  • Shumë 12%
  • Pak 14%
  • Aspak 74%

Kievi bën bilancin e rusëve të vrarë, alarm për bombardime në 6 rajone

Nga A2 CNN
8 Gusht 2023, 09:55 | Bota
Kievi bën bilancin e rusëve të vrarë, alarm për

Kanë vijuar, përgjatë gjithë natës, bombardimet e avionëve rusë në disa rajone të Ukrainës.

Sipas të dhënave nga autoritetet ukrainase, sulmet ishin përqendruar në Zaporizhzhia, ndërkohë që në alarm kanë qenë dhe 5 qytete të tjera, ku u aktivizua dhe mbrojtja ajrore.

Deri në këto momente, raportohet për 7 civilë të vrarë në Pokrovsk dhe 57 të lënduar, ndërkohë që një humbje jete u regjistrua dhe në Zaporizhzhia.

Nga ana tjetër, Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë ukrainase ka bërë dhe bilancin e viktimave në anën e armikut që prej 24 shkurtit të vitit të kaluar.

Zyrtarët ukrainas flasin për mbi 250 mijë rusë të vrarë në luftime, ndërkohë që 540 u eliminuan vetëm në 24 orët e fundit.

Ditari A2 CNN