Doktori flet për efektet anësore të pilulës së parë për depresionin pas lindjes

Nga A2 CNN
7 Gusht 2023, 21:46 | Bota
Doktori flet për efektet anësore të pilulës së

Në lajmet më të mira të ditës, Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave ka miratuar zuranolone, pilula e parë për depresionin pas lindjes. Ky medikament është novator pasi është i pari i miratuar për depresionin pas lindjes dhe u zbulua se ishte i sigurt dhe efektiv në një provë të re të Fazës 3.

Njoftimi është bërë të premten dhe kjo ngjall vetëm shpresë.

 “Depresioni pas lindjes është një gjendje serioze dhe potencialisht kërcënuese për jetën në të cilën gratë përjetojnë trishtim, faj dhe madje, në raste të rënda, mendime për të dëmtuar veten ose fëmijën e tyre. Dhe për shkak se depresioni pas lindjes mund të prishë lidhjen nënë-fëmijë, ai gjithashtu mund të ketë pasoja për zhvillimin fizik dhe emocional të fëmijës", tha drejtori i Divizionit të Psikiatrisë në Qendrën për Vlerësimin dhe Kërkimin e Barnave të FDA-së, Dr. Tiffany R. Farchione.

Trajtimi, i cili do të shitet me emrin e markës Zurzuvae, është miratuar si pilulë dhe do të merret një herë në ditë për 14 ditë.

FDA përfshiu një paralajmërim për efektet anësore të ilaçit, duke vënë në dukje se mund të ndikojë në aftësinë e një personi për të drejtuar makinën dhe për të kryer aktivitete të tjera potencialisht të rrezikshme.

Për të zvogëluar rrezikun e dëmtimit, FDA thotë se gratë që marrin pilulën për depresionin pas lindjes nuk duhet të drejtojnë makinën ose të përdorin makineri të rënda për të paktën 12 orë pas marrjes së ilaçit.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Loneta Progni