Kroacia në çerekfinale, Japonia bie te penalltitë

Nga A2 CNN
5 Dhjetor 2022, 18:43 | Futboll
Kroacia në çerekfinale, Japonia bie te penalltitë

Pas 120 minutash lojë dhe 11-metërshave, Kroacia ka arritur t’i rrëmbejë biletën e çerekfinales së Botërorit Japonisë, pasi koha e rregullt ishte mbyllur në barazim 1-1.

Ndeshja nisi me një dominim të lehtë të Japonisë dhe në fundin e pjesës së parë, Maeda kaloi kombëtaren aziatike në avantazh.

Ndërkohë, 10 minuta pas nisjes së pjesës së dytë, Perisic shënoi për Kroacinë duke barazuar rezultatin, i cili mbeti i pandryshuar deri në minutën e 120 dhe u nevojitën penalltitë për të caktuar fituesin. Japonezët gabuan 3 penallti dhe mbetën jashtë Botërorit.

Tashmë, Kroacia pret të mësojë kundërshtarin nga fituesi i çiftit Brazil-Koreja e Jugut, ndeshje e cila nis në orën 20:00.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli