Lumenj balte dhe makina nën ujë, qindra të bllokuar nga përmbytjet në Kanada

Nga A2 CNN
16 Nëntor 2021, 13:35 | Bota

Qindra persona mbetën të bllokuar në makinat e tyre dhe pritën për orë të tëra ndërhyrjen e ekipeve të emergjencës si pasojë e përmbytjeve që përfshinë disa zona të Kanadasë.

Autoritetet iu bënë thirrje banorëve në Merrit dhe British Columbia të tregojnë kujdes dhe të qëndronin larg lumenjve, disa prej të cilëve kanë dalë nga shtrati.

Deri tani, raportohet të jenë shpëtuar 275 persona në rrezik, 50 prej të cilëve në rrezik të cilët ishin bllokuar nga rrëshqitjet e dheut në një autostradë në Coquihalla.

Të paktën 9 persona, janë dërguar në spital me plagë të lehta dhe ndodhen jashtë rrezikut për jetën.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Dita jonë 2024