Po thyen çdo rekord, njihuni me talentin 14-vjeçar të Afrikës

Nga A2 CNN
12 Maj 2023, 14:39 | Futboll

Amara Diouf, emri i tij ende nuk është i dëgjuar, por mund të jetë një nga yjet e mëdhenj të futbollit të së ardhmes. Senegali vazhdon të prodhojë talent me bollëk dhe Amara Diouf është i fundit. Në moshën 14-vjeçare, ai po shkëlqen në Kupën e Afrikës U-17, mes lojtarëve më të vjetër se ai.

Deri më tani, ai ka shënuar 5 gola, ka çuar Senegalin në gjysmëfinale dhe ka thyer të gjitha rekordet. I lindur në vitin 2008, Diouf ka spikatur për nuhatjen e tij për golin dhe aftësinë e tij për të çarë mbrojtjen kundërshtare. Ai është shpallur më i miri i ndeshjes në të gjitha përballjet e luajtura përveç njërës.

Senegalezët janë favoritët e mëdhenj për të fituar titullin. Ata do të luajnë gjysmëfinalen kundër Burkina Fasos dhe vetëm Maroku, i cili do të përballet me Malin në gjysmëfinalen tjetër, duket në gjendje për t'i rrëmbyer trofeun.

Golat e Diouf dhe mosha e tij nuk kanë kaluar pa u vënë re nga klubet e mëdha në Evropë, të cilët po e ndjekin turneun në tokën algjeriane. Në fakt, shifrat e tij tejkalojnë ato të Victor Osimhen, sulmuesit të Napolit sot, i cili triumfoi me Nigerinë U-17 dhe regjistroi shifra që dukeshin të paarritshme. Katër golat e tij në edicionin e vitit 2015 në Niger ishin rekordi më i mirë i shënimit në një Kupë Afrikane.

Një talent i ri për t'u ndjekur nga afër dhe për të cilin tashmë ka filluar të flitet shumë seriozisht.

A2 CNN Livestream

Dita jonë 2024