Sondazh: Sipas jush, brezi më i lumtur është:
  • X (1960-1980) 33%
  • Millenials (1981-1996) 56%
  • Z (1997-2011) 11%
  • Alpha (2012-2025) 0%

Bandat liruan rreth 4 mijë të burgosur, Haiti shpall gjendjen e jashtëzakonshme, të paktën 25 viktima

Nga A2 CNN
4 Mars 2024, 09:02 | Bota

Bandat liruan rreth 4 mijë të burgosur, Haiti shpall gjendjen e

Qeveria e Haitit ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme dhe një shtetrrethim gjatë natës në një përpjekje për të rimarrë kontrollin e rrugëve pasi një shpërthim dhune, gjatë fundjavës, pa anëtarë të armatosur të bandës që sulmuan dy burgjet më të mëdha të vendit, me mijëra të burgosur që u arratisën.

Gjendja e jashtëzakonshme 72-orëshe, hyri në fuqi menjëherë pasi qeveria tha se do të nisej për të gjetur vrasësit, rrëmbyesit dhe kriminelët e tjerë të dhunshëm që besonte se kishin shpëtuar, njoftojnë mediat ndërkombëtare.

“Policia u urdhërua të përdorë të gjitha mjetet ligjore në dispozicion për të zbatuar shtetrrethimin dhe për të kapur të gjithë shkelësit”, tha në një deklaratë ministri i Financave, Patrick Boivert, i cili po shërben si kryeministër në detyrë.

Dekreti mbylli një fundjavë vdekjeprurëse që shënoi një rënie të re në spiralën rënëse të dhunës në Haiti. Filloi të enjten ndërsa bandat shtuan sulmet e koordinuara në Port-au-Prince, ndërsa kryeministri i luftuar Ariel Henry është jashtë vendit duke u përpjekur të shpëtojë mbështetjen për një forcë sigurie të mbështetur nga OKB-ja për të stabilizuar vendin.

Jimmy Chérizier, një ish-oficer elitar policie i njohur si Barbecue, i cili tani drejton një federatë bandash, ka marrë përgjegjësinë për rritjen e sulmeve. Ai tha se qëllimi ishte kapja e shefit të policisë dhe ministrave të qeverisë së Haitit dhe parandalimi i kthimit të Henrit.

Të paktën nëntë persona janë vrarë që nga e enjtja, katër prej tyre policë. Objektivat kanë përfshirë stacionet e policisë, aeroportin ndërkombëtar të vendit, madje edhe stadiumin kombëtar të futbollit, ku një punonjës u mbajt peng për orë të tëra.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani