Sondazh: Cilat janë faktorët më të rëndësishëm për zhvillimin e një fëmije?
  • Edukimi shkollor 13%
  • Kujdesi familjar 83%
  • Ndikimi i shoqërisë 5%

“Elizabeta” gati për luftë? Britania mund të nisë drejt Detit të Kuq aeroplanmbajtësen 5 miliardë dollarëshe

Nga A2 CNN
31 Janar 2024, 08:18 | Bota

“Elizabeta” gati për luftë? Britania mund të

Kërcënimet nga rebelët Houthi në Detin e Kuq duket se kanë përcjellë frikë mjaftueshëm në Perëndim, sa për të menduar se aty duhet të stacionojnë aeroplanmbajtëset e tyre.

Pas SHBA-së, që ka stacionuar në Mesdhe aeroplanmbajtësen USS Dwight D Eisenhower dhe luftanijen HMS Diamond në Detin e Kuq, edhe Britania, e përfshirë në sulmet e koordinuara kundër bazave të rebelëve Houthi, po mendon të bëjë të njëjtën gjë.

Ata po shqyrtojnë mundësinë për të dërguar në Detin e Kuq aeroplanmbajtësen HMS Queen Elizabeth, e cila vlen 5 miliardë dollarë.

Me shumë gjasë sipas ministrit të Forcave të Armatosura, James Heappey, aeroplanmbajtësja britanike mund të dërgohet në rajon për të zëvendësuar USS Dwight D Eisenhower, kur kjo e fundit të kthehet në Amerikë.

Marina Mbretërore mund të ndërhyjë kur Eisenhower të kthehet në shtëpi, nëse do të na nevojitet të mbyllnim një boshllëk në dislokimet e SHBA-së, ose nëse situata përkeqësohet dhe ne kemi nevojë për më shumë forca. Fakt është se Eisenhower nuk mund të qëndrojë atje përgjithmonë. Dhe kështu ka një gjë rreth mbajtjes së një pranie të transportuesit në rajon ku ne mund të bashkëpunojmë me amerikanët”, tha Heappey.

Duke iu referuar vendosjes në rajon të transportuesit amerikan, ministri britanik tha: "Nuk ka nevojë reale për më shumë transportues në rajon sesa ofron Ike. Ajo është një anije shumë e aftë. Pra, gjykimi ynë është se me Ike dhe Eisenhower në stacion dhe me avionë të disponueshëm nga Akrotiri, ne jemi në gjendje të përballojmë sfidën ashtu siç është tani."

Mbretëria e Bashkuar aktualisht ka dy aeroplanmbajtëse në shërbim, HMS Queen Elizabeth dhe HMS Prince of Wales.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi