I akuzuar për blasfemi, turma rrëmben turistin nga policia dhe e vret

Nga A2 CNN
21 Qershor 2024, 17:16 | Bota

I akuzuar për blasfemi, turma rrëmben turistin nga policia dhe e vret

Një ngjarje e rëndë është regjistruar këtë të premte në veriperëndim të Pakistanit, ku një grup i madh njerëzish hynë me dhunë në një stacion policie, ku rrëmbyen një turist të akuzuar për blasfemi, të cilin më pas e vranë.

Efektivët u munduan me të gjitha forcat për të mbrojtur burrin në Madyan, por nuk arriti ta shpëtonte atë nga turma e indinjuar që e akuzonte se kishte përdhosur librin e shenjtë.

Linçimet nuk janë të rralla pas një akuze për blasfemi, e cila dënohet me vdekje në Pakistan.

Videoja e këtij incidenti të fundit ka shkaktuar zemërim në mediat sociale në Pakistan. Pamjet tregojnë trupin e burrit duke u tërhequr nëpër rrugë dhe më pas e dogjën.

Rreth 96% e popullsisë së Pakistanit janë myslimanë. Vende të tjera, duke përfshirë Iranin, Brunein dhe Mauritaninë, kanë vendosur gjithashtu dënimin me vdekje për fyerje të fesë.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Dita jonë 2024