Michel vizitë të shpejtë në Kiev, takon Zelensky-n

Nga A2 CNN
21 Nëntor 2023, 12:00 | Bota

Michel vizitë të shpejtë në Kiev, takon Zelensky-n

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ndodhet në Kiev në një vizitë të shpejtë, gjatë së cilës do të takohet me presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, dhe do të marrë pjesë në ceremoninë për të përkujtuar dhjetëvjetorin e Euromaidan, ose revolucionit të dinjitetit për ukrainasit.

Ky është udhëtimi i pestë i Michel në Ukrainë që nga nisja e luftës ruse. Në qendër të bisedimeve është procesi i anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Liderët evropianë do të duhet të vendosin në dhjetor nëse do t'i japin ose jo dritën jeshile hapjes së negociatave, siç rekomandohet nga Komisioni.

"Unë jam këtu për të treguar mbështetjen e madhe të BE-së për Ukrainën, në një ditë të rëndësishme: dhjetë vjet më parë ukrainasit zgjodhën Evropën dhe disa vdiqën", u shpreh presidenti i KiE Charles Michel në një konferencë me një grup të vogël mediash ndërkombëtare.

“Por Këshilli i ardhshëm Evropian do të jetë i vështirë, raporti i Komisionit për zgjerimin nuk është bardhezi, ai ka nuanca dhe u befasova nga raporti i marsit. Unë punoj për një Këshill të suksesshëm, por ndonjëherë dështimi është pjesë e BE-së. Procesi nuk është sekret që disa vende janë të kujdesshme në lidhje me zgjerimin”.

Në Kiev Michel do të takohet gjithashtu edhe me presidenten moldave Maia Sandu.

 

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Loneta Progni