Moulin Rouge pa tiparin përcaktues, shemben gjatë natës krahët e tij

Nga A2 CNN
25 Prill 2024, 08:31 | Bota

Moulin Rouge pa tiparin përcaktues, shemben gjatë natës

Krahët e të famshmit Moulin Rouge në Paris u shembën mëngjesin e së enjtes, njoftuan mediat franceze. Mulliri me erë i kuq i monumentit, i cili u përshkrua në filmin me të njëjtin emër, mbeti pa tiparin e tij më përcaktues pasi tehet ranë në tokë.

Shembja e kabaresë pariziene ndodhi midis orës 02:00 dhe 03:00.të mëngjesit të sotëm, ndërsa nuk raportohet për të lënduar sipas zjarrfikësve të Parisit.

Nga rënia e krahëve të legjendarit Moulin Rouge, është dëmtuar edhe pjesa e përparme e kabaresë, ndërsa shkronjat MOU u gjendën në tokë.

Moulin Rouge pa tiparin përcaktues, shemben gjatë natës

"Kjo është hera e parë që një aksident i këtij lloji ka ndodhur që nga krijimi i tij më 6 tetor 1889", tha Moulin Rouge, i cili nuk ka informacion për shkakun e këtij aksidenti.

Institucioni i famshëm i vendosur rrëzë kodrës Montmartre, sinonim i netëve të çmendura pariziane me kërcimtarët Lido dhe Cancan, përballë të cilit mijëra vizitorë fotografohen çdo ditë, do të festojë 135 vjetorin e tij më 6 tetor.

 

A2 CNN Livestream

Ditari nga Erion Dushi