Presidencialet në SHBA, Trump pranë nominimit, fiton në tre shtete në një ditë të vetme

Nga Erjon Dervishi
3 Mars 2024, 09:27 | Bota

Presidencialet në SHBA, Trump pranë nominimit, fiton në tre

Kandidati për të marrë çelësat e Shtëpisë së Bardhë, Donald Trump, ka marrë një tjetër triumf në zgjedhjet e Partisë Republikane në Misuri. Ish-Presidenti arriti të fitonte delegatët shtesë të nevojshëm për të fituar nominimin republikan për Shtëpinë e Bardhë.

Manjati mori 88% të votave, duke përmbushur pritjet, krahasuar me rreth 12% që mori kundërshtarja e tij brenda Partisë Republikane, Nikki Haley. Trump më pas fitoi edhe konventën e partisë në Miçigan pasi fitoi zgjedhjet paraprake të martën dhe grupet e tjera parlamentare në Idaho.

Fitorja e Trump në Misuri, e parashikuar nga sondazhet paraprake, përfaqëson një humbje të re për ish-ambasadoren Haley, e cila deri më tani nuk ka mundur të mundë ish-presidentin në asnjë nga zgjedhjet paraprake që filluan me grupet parlamentare në Ioëa.

Në zgjedhjet e së martës, manjati fitoi me 40 pikë ndaj ish-guvernatorit të Karolinës së Jugut, duke fituar gjithsej 16 delegatë. Me fitoren në konventë ai do të merrte 39 të tjera, edhe nëse për momentin parashikimet kanë caktuar vetëm 33.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani