Sondazh: Sipas jush, brezi më i lumtur është:
  • X (1960-1980) 33%
  • Millenials (1981-1996) 56%
  • Z (1997-2011) 11%
  • Alpha (2012-2025) 0%

Ukraina hakmerret ndaj Rusisë, dronët godasin qytetin e Shën-Petersburgut

Nga Erjon Dervishi
3 Mars 2024, 08:23 | Bota

Ukraina hakmerret për sulmet e fundit ruse dhe godet dy ndërtesa në Shën-Petgersburg. Banorët lokal raportuan për një shpërthim të fortë por që nuk shkaktoi viktima. Lajmin e dha guvernatori i qytetit rus, Alexander Beglov, i cili nuk dha detaje mbi incidentin, por u mjaftua duke thënë se droni ka goditur dy ndërtesa në një lagje të qytetit të dytë më të madh të Rusisë, citon Agjencia e lajmeve Reuters.

Pamjet e publikuara nga Reuters tregojnë ballkone të dëmtuara të një ndërtese banimi shumëkatëshe dhe disa mbetje, që autorët pretendojnë se është një pjesë e një droni. Një tjetër regjistrim tregon pjesërisht një shpërthim të fortë mbi ndërtesë, me copa xhami dhe mbeturina të tjera që bien në tokë.

Guvernatori Beglov tha se banorët e ndërtesave të prekura u evakuuan dhe shërbimet e emergjencës po punojnë në vend. Sulmet e supozuara me dron kundër depove dhe rafineriver use të naftës janë bërë një dukuri e zakonshme muajt e fundit, me incidente të raportuara në rajone të shumta, duke përfshirë rajonet Oryol dhe Leningrad.

A2 CNN Livestream

Debat - nga Alba Alishani