Rrëmbehet dhe vritet në prag të zgjedhjeve aktivisti i opozitës

Nga A2 CNN
15 Nëntor 2023, 08:35 | Bota

Rrëmbehet dhe vritet në prag të zgjedhjeve aktivisti i

Aktivisti i rrëmbyer i opozitës në Zimbabve, Tapfumaneyi Masaya, u gjet i vdekur Masaya raportoi se ishte torturuar dhe trupi i tij u hodh në periferi të Harares pasi u rrëmbye gjatë fushatës.

Një aktivist i opozitës në Zimbabve është gjetur i vdekur pasi u rrëmbye të shtunën gjatë një fushate politike jashtë Harare, bëri me dije partia Koalicioni Qytetar për Ndryshim. Ky ishte rrëmbimi i dytë brenda javësh i një anëtari të partisë opozitare.

“Tapfumaneyi Masaya thuhet se u fut në një automjet nga njerëz të panjohur ndërsa bënte fushatë për kandidatin e KKK-së përpara zgjedhjeve parazgjedhore më 9 dhjetor”, tha partia Koalicioni Qytetar për Ndryshim.

Zëdhënësi i saj, Promise Mkwananzi i tha Reuters të martën se Masaya u torturua dhe u hodh në periferi të Harare.

Tapfumaneyi Masaya

“Trupi i tij më vonë u zhvendos në një morg në spitalin Parirenyatëa, rreth 5 km nga qendra e Harare, ku u identifikua nga anëtarët e KKK-së që e kishin kërkuar atë", tha Mkwananzi.

Zimbabve ka një histori të gjatë zhdukjesh dhe vdekjesh me forcë të aktivistëve politikë që datojnë që nga vitet 1980. Opozita ka akuzuar shpesh partinë në pushtet Zanu-PF për përfshirje në torturimin dhe vdekjen e aktivistëve të saj.

Rrëmbim dhe vrasja e Masaya vjen mezi dy javë pasi ligjvënësi i KKK Takudzwa Ngadziore u rrëmbye, u torturua dhe u hodh rreth 50 km në veri të Harare nga njerëz të armatosur. Ai i mbijetoi sulmit.

A2 CNN Livestream

Ditari nga Bruna Çifligu