Shqetësimi i SHBA-së: Hezbollahu mund të mposhtë mbrojtjen ajrore të Izraelit

Nga A2 CNN
21 Qershor 2024, 08:45 | Bota

Zyrtarët amerikanë janë të shqetësuar se në rast të një lufte të plotë midis Izraelit dhe Hezbollahut, grupi militant i mbështetur nga Irani mund të mposhtë mbrojtjen ajrore të Izraelit në veri, duke përfshirë  sistemin e mbrojtjes ajrore Iron Dome. Kjo është bërë e ditur për CNN nga tre zyrtarë amerikanë.

"Ne vlerësojmë se të paktën disa bateri Iron Dome do të mbingarkohen," tha një zyrtar i lartë i administratës.

Frika, për të cilën zyrtarët amerikanë thanë se u është komunikuar atyre edhe nga Izraeli, se Kupola e Hekurt mund të jetë e pambrojtur ndaj arsenalit të madh të raketave dhe dronëve të Hezbollahut, vetëm sa po rriten pasi Izraeli u ka treguar gjithnjë e më shumë zyrtarëve amerikanë se po përgatitet për një inkursion tokësor dhe ajror në Liban.

Zyrtarët izraelitë i kanë thënë SHBA-së se po planifikojnë të zhvendosin burimet nga Gaza jugore në Izraelin verior në përgatitje për një ofensivë të mundshme kundër grupit, thanë zyrtarët amerikanë për CNN.

Një zyrtar izraelit tha se kjo do të kishte më shumë gjasa nëse Hezbollahu do të kryente një sulm në shkallë të gjerë kryesisht duke përdorur armë të drejtuara precize, të cilat mund të jenë sfiduese për sistemin për t'u mbrojtur. Hezbollahu ka grumbulluar municione dhe raketa të drejtuara me saktësi nga Irani për vite me radhë, për të cilat Izraeli ka ngritur vazhdimisht shqetësime.

Do të informohesh i pari?
Shkarko aplikacionin tonë:
Android ~ iOS

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli 2024