Sondazh: Çfarë ju pengon për t'u ushqyer shëndetshëm?
  • Çmimet e larta 67%
  • Mungesa e kohës 22%
  • Mungesë motivimi 0%
  • Lodhja fizike 11%

Trump dhe Biden dominojnë “Super të Martën”, Haley fiton vetëm në Vermont

Nga A2 CNN
6 Mars 2024, 07:23 | BotaDuket se përballja e nëntorit mes Joe Biden dhe Donald Trump është e pashmangshme dhe këtë e treguan dhe rezultatet e votimeve në primaret që u zhvilluan në 15 shtete dhe një territor, në atë që njihet me emrin e “Super të Martës”.

Kreu i Shtëpisë së Bardhë dhe paraardhësi i tij ishin fitues absolutë në këtë garë brenda partive të tyre, teksa mbi republikanen Nikki Haley presioni është në rritje për të lënë në mes këtë kandidim të saj.

Biden e Trump fituan në Kaliforni, Teksas, Alabama, Kolorado, Main, Oklahoma, Virxhinia, Karolinën e Veriut, Tenesi, Arkansas, Minesota e Masaçusets, teksa fitorja e vetme për Haley ishte në Vermont.

Ndërsa pjesa më e madhe e vëmendjes ka qenë në garën presidenciale, ka pasur edhe votimet të tjera të mëdha zgjedhore në "Super të Martën". Në Karolinën e Veriut, në zgjedhjet paraprake për postin e guvernatorit, mbizotëruan zv.guvernatori republikan Mark Robinson dhe prokurori i përgjithshëm demokrat Josh Stein dhe në nëntor do të përballen me njëri-tjetrin në një shtet vendimtar për garën presidenciale.

Në Kaliforni, votuesve iu kërkua të zgjidhnin pretendentët për vendin bosh në Senat të mbajtur prej vitesh nga Dianne Feinstein, e cila vdiq vitin e kaluar. Ndërsa në Los Anxhelos, pozita e Prokurorit të Përgjithshëm ishte në garë.

Ish-presidenti Trump nuk mund të mos reagon pas rezultateve të këtyre zgjedhjeve, duke e cilësuar “Super të Martën” si një ditë fantastike gjatë së cilës arriti gjëra që askush nuk i kishte bërë më përpara, teksa parashikoi një ribashkim të shpejtë të republikanëve.

Por këtë reagimi iu kundërpërgjigj dhe Nikki Haley, e cila u shpreh se ribashkimi nuk arrihet vetëm me fjalë. Në një komunikatë për shtyp, zyra elektorale e ish-ambasadores në OKB nënvizon se ka ende një numër të madh votuesish republikanë që janë të shqetësuar nga Trump.

Presidenti Biden u mor me rivalin e tij të mundshëm në fjalimin pas daljes së rezultateve të primareve të “Super të Martës”. Kreu i Shtëpisë së Bardhë u shpreh se një mandat i ri për Trump në krye të Shteteve të Bashkuara do të rikthente kaosin, përçarjen dhe errësirën në vend. “Të gjithë jemi në dijeni të një kërcënimi ekzistencial që paraqet Trump për Amerikën”, u shpreh mes të tjerash Biden.

 

A2 CNN Livestream

Ditari nga Denisa Pasholli